Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı

MG Fitness Blog Detayı

Eğer fitness çalışmalarına yeni başlıyorsanız ya da son antrenmanınızın üzerinden çok uzun süre geçtiyse, nereden ve nasıl başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Yeni başlayanlar için fitness programı yapmak aslında hem kolay hem de zor bir süreçtir.

Doğru bir başlangıç ile kendinizi kolayca motive edebilirsiniz. Kendinizi motive edecek, size itici güç sağlayacak faktörleri düşünmeniz gerekir. Mesela; kilo verme hedefinizi ortaya koyabilirsiniz ya da sadece antrenman yapmak bile sizi motive edebilir. İçinizdeki gücü keşfederek, spora başlamanız süreklilik açısından çok önemlidir.

Ölçülerinizi Kaydedin

Ölçülerinizi kaydetmeniz ilerlemenizi takip açısından size birçok avantaj sunar. Kilo vermediğiniz o uzun ve sıkıcı zamanlarda ölçülerinizi izleyerek, aslında yağlardan kaybettiğinizi ve harika bir şekilde sıkılaştığınızı kolayca görebilirsiniz. Bir egzersiz günlüğü ilerlemenizi takip etmenin etkili bir yoludur. Ayrıca, yeni başlayanlar için fitness sürecinde kaybedilen kilo ve incelen vücut ölçüleri kadar motive edici başka ne olabilir ki..

Vücut Tipinize Göre Fitness Yol Haritanızı Çıkarın

Yol haritanız size planlı ve programlı çalışmanın anahtarını sunacaktır. Yeni başlayanlar için fitness programı kadın ve erkek için ayrı olarak planlanır, bunu sakın unutmayın. Ayrıca vücut tipine bağlı olarak programda yer alan aletler ve süreleri de değişecektir. Yağ yakmak mı, zayıflamak mı istiyorsunuz ya da kilo mu almak istiyorsunuz, bütün bunlar programınızın çerçevesini çizecektir.

Antrenman Programının Planlaması

Bazı ince püf noktalarına dikkat ettiğinizde kolaylıkla istediklerinize kavuşabilirsiniz. Mesela; ilk ay belki biraz yavaştan başlayarak, 1 ay boyunca sadece tüm kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapmanızı öneririm. Bu hamlanmış kaslarınız için çok etkili sonuçlar getirecektir.

Yeni başlayanlar için fitness antrenman programı sürecinde vücudun dinlenmesi içinde aralıklarla off günlerinizi belirlemelisiniz.

Fitness antrenman programınızı 2 gün çalışma 1 gün dinlenme şeklinde organize edebilirsiniz.

Kardiyo, güncel vücut durumunuza ve hedefinize göre değişir. Mesela; hedef kilo almak ise idman sonrası 10 ile 15 dakika kalp ve genel motivasyon için yapılır. Ancak hedef kilo vermek ise, güncel yağ miktarına göre değişecektir. Vücut yapısı çok yağlı veya yağlı ise, sabah aç karnına kardiyo yapılması gerekir ve ayrıca idman sonrası da hiit kardiyolar yapılır.

Kardiyo makineleri hangisidir diye merak ediyorsanız; koşu bandı, sabit bisiklet, kürek makinesi, kayak makinesi ve merdiven basamağını söyleyebiliriz. Kardiyo fitness hareketleri arasında ise tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme sayılabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Beslenme Programı

Yeni başlayanlar için fitness beslenme programı, günlük kalori ihtiyacınızı belirleyerek işe başlamalısınız. Örnek verirsek; günde 250 gr pirinç, 600 gr et ürünü, 60-70 gr yağ alıp 1 hafta sonra vücuttaki değişikliğe bakılabilir. Sonrasında duruma göre miktarlar azaltılıp çoğaltılır.

İlk aydan sonra vücudunuzdaki değişiklikleri doğru yorumlarsanız, başka programlara veya splite geçilebilirsiniz. İlk aydan sonra tekrarlar, yoğunluklar, hızlar, süreler ve egzersizlerin varyasyonları değişebilir.

Yeni başlayanlar için fitness programı değişiklikleri, fark yaratmak ve hedeflerinize ulaşmak için önemlidir. Sonuç ne olursa olsun başardığınız şeyden gurur duymalısınız.

 

-Uzaktan Eğitime katılıp hedefindeki vücuda en kısa sürede ve en doğru yoldan ulaşmak için aşağıdaki link'e tıklayarak sana uygun olan paketi seçip kaydını yapabilirsin;

 

https://marcusgreerfitness.com/uzaktan-fitness-egitimi-nedir.asp

 

Instagram: @marcusgreerfitness

Website: www.marcusgreerfitness.com

Mail: [email protected]

Gmail: [email protected]

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.