Supplement Nedir?

MG Fitness Blog Detayı

Spora başladığınızda sonuçlarını hemen görmek istemeniz çok normal bir durumdur. Bu amaçla da yapılan antrenmanların etkisini artıracak ve besinlere ek alınacak bazı takviyeler araştırılır. Tüm bu takviyelere supplement adı verilir. Supplement, yiyeceklerden alınamayan besin, vitamin ve minerallerin gıda tavsiyesi şeklinde alınmasıdır.

Supplementler çok geniş bir yelpazede bulunur. Spora yeni başlayanlar sıklıkla en iyi suplement kombinasyonu hangisidir, sorusu ile çeşitli tavsiyeler alırlar. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu ürünlerin tek başına yeterli olmadığıdır. Yani günlük ihtiyacınız olan besin, vitamin ve mineral bunlar içinde yoktur ve hiçbir supplement öğün yerine geçmez. Supplementler, sadece eksikleri tamamlamak için kullanılabilirler.

Hangi Supplement Ne İşe Yarar

Sporcu besini olarak da adlandırılan supplementler ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise zararlı olup olmadığıdır. Supplementler işlenmiş besinlerdir ve zararlı değillerdir. Diyet listenize uyarken bazı besinler eksik kalabilir, supplementler bu eksikleri tamamlar. Bu açıdan unutulmaması gereken husus, bunların mucize birer besin kaynağı olmadığıdır.

Öncelikle;

-       Çok çalışmanız,

-       Hedeflerinize yönelik bir program kullanmanız,

-       Sonrasında ise uygun besin dengesini sağlayacak ve hedeflerinize ulaşmak için yardımcı olacak takviyeler kullanmanız, gerekir.

Şimdi size kısaca yeni başlayanlar supplement önerileri verirken, hangi supplement ne işe yarar diye de kısaca açıklayacağız.

Protein Tozu

Supplementler içerisinde en çok bilenen besin takviyesi, protein tozudur. Protein, kas yapmak isteyenlerin tüketmesi gereken bir besindir. Ayrıca protein sadece sporcuların değil, tüm herkesin tüketmesi gereken bir besindir. Çünkü protein, vücudun neredeyse her fonksiyonunu destekler. Protein tozları hem hayvansal kaynaklı hem de bitkisel kaynaklı hazırlanabilir. İyi bir kas kütlesi için supplement kombinasyonu arıyorsanız protein tozu size en uygun besin takviyesi olacaktır. Protein tozu;

-       Kemikleri güçlendirir,

-       Kas kütlesi yanı sıra kas gücünü artırır

-       Açlık hissini azaltır, tok tutar,

-       Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar,

-       Yağ yakımını sağlar,

-       Vücut dokularının yenilenmesine destek olur.

Günlük alınacak protein tozu miktarı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Bunlar yaş, cinsiyet, genel sağlık, aktivite düzeyi gibi unsurları içerir. Bu açıdan kullanırken antrenörünüze danışmanız önemlidir.

BCAA

Bcaa nedir, sorusu supplement almak isteyenlerin en sık sorduğu soruların başında gelir. BCAA’nın ne olduğunu kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Sporcular tarafından en sık tercih edilen bir diğer gıda takviyesidir. Sporcular için büyük önem taşır. BCAA, valin yanı sıra lösin ve izolösin amino asitleri bir araya getirilerek oluşturulur. Bu takviye içerisindeki amino asitlerin vücut tarafından emilimi daha kolay ve hızlıdır. Bu da;

-       Enerji seviyesinin artırır,

-       Spor sonrasında hızlı toparlanmayı sağlar,

-       Kas kaybını önler,

-       Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur,

-       Kas ağrılarını azaltır.

Yağsız kas kütlesi için supplement alacaksanız da dinlenme günlerinizde dahi BCAA kullanabilirsiniz. Bu supplement de veganlar için uygun şekilde bulunur.

Kreatin

Kreatin; arjinin, metiyonin ve glisin amino asitlerinin birleşiminden oluşur. Kreatin birçok faydası olan bir supplementtir.

-       Kas kütlesi artışını yani kas büyümesini destekler,

-       Gücün artmasını sağlar,

-       Beyin fonksiyonlarını destekler

-       Yüksek eforlu yoğun egzersizlerde daha iyi performans elde edilmesini sağlar.

Gainer

Gainer yani karbonhidrat tozu, kas geliştirmek isteyen sporcular için iyi bir takviyedir. Ayrıca kilo almanız gerekiyorsa bu ürün size uygun bir supplement olacaktır.

-       Kilo alama probleminiz varsa kilo almanızda yardımcı olur,

-       Alınan bu kiloyu kasa dönüştürmenizi destekler.

Omega-3

Omega-3 yani balık yağı takviyesi olumlu etkilerini kanıtlayan birçok araştırma vardır.

-       Kalbi ve beyni korur,

-       Antienflamatuar etkiye sahiptir,

-       Yağ yakıcı enzimleri tetikleyerek, kilo verme sürecine yardımcı olur.

Size en bilinen ve en fazla kullanılan supplement önerilerini sunduk. Ancak en iyi supplement kombinasyonunu etkileyen birçok unsur vardır. Kullanım ve dozaj ile ilgili antrenörünüzün tavsiyesine mutlaka uymanız, başarılı sonuçlar için çok önemlidir.

 

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.