Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalıdır?

MG Fitness Blog Detayı

Sporcu beslenmesi; ister profesyonel sporcu isterseniz de zihinsel ve fiziksel sağlığınız için egzersiz yapıyor olun, yapılan tüm egzersizlerin yararlı etkilerini arttırmak açısından önemli bir role sahiptir. Çünkü sporcu beslenmesi düzenli beslenmeden farklı bir beslenme şeklidir.

Sporcu Beslenmesi Nedir

Aslında beslenme düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Çünkü yaptığınız egzersizler hedeflerinize ulaşmanızda tek başına yeterli değildir. Özellikle hedeflediğiniz sonuca ulaşmanız için egzersizleriniz kadar vücuduna uygun şekilde de beslenmeniz gerekir.

Sağlıklı, enerjisi yoğun bir şekilde düzenlenmiş beslenme, spor yaparken gereken enerjini sağlarken, potansiyel yararlanmalardan erken yorgunluğa kadar istenmeyen durumları da önler. Ancak bu programda özellikle bu konuda yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. Sporcu beslenme uzmanı; yapacağın spor çeşidinden, egzersizlerine ve hatta vücuduna özel bir beslenme programı hazırlar. Spora özgü farklı senaryolar farklı beslenme programlarını gerektirir.

Birçok sporcu, hedeflerine ulaşmasına yardımcı olması için sporcu beslenme uzmanı ile birlikte çalışırlar. Çünkü sporcu beslenme uzmanı, spor performansını artırması yanı sıra yaralanmaları önlemek, mevcut sağlık sorunlarının üstesinden gelmek ya da belirlenen spor hedeflerine ulaşmak için sizinle birlikte çalışır.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Gün içerisinde yaptığımız tüm fiziksel aktiviteler için gerekli olan enerjiyi yedikleriniz ve içtiklerinizden alırsınız. Sporcu beslenmesi temelinde aldığınızı sıvılar ve makro besinler yanı sıra ek vitaminler, supplement ve mineral destekleri de yer alır. İyi bir sporcu beslenmesi diyetisyen programı bunların nasıl ve ne kadar, ne zamanları gibi detaylarda alınması gerektiğini size sözler.

Sporcu beslenmesi sana özeldir ve hedeflerine göre planlanır.

Gerekli enerji ve besinlerin gereksinimleri yapılan spora, sıklığına, yaşa, cinsiyete, boy ve ağırlığa göre ayarlanır. Diyelim ki; arkadaşınız ile birlikte aynı zamanlarda benzer bir program ile fitness yapıyorsunuz. Ancak beslenme programınız aynı olmayacaktır. Çünkü vücudunuz benzersizdir. Bu da beslenmenizi benzersiz yapacaktır.

Sporcu Beslenmesi Neden Önemlidir

Sağlıklı bir sporcu beslenme programı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Sakatlanmaların önlemesi,

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,

Daha azalmış kas yorgunluğu ve ağrı,

Hızlı kas iyileşmesi,

Yükseltilmiş enerji seviyeleri,

Artan odak ve dikkat süresidir.

Neden Sporcu Beslenmesine İhtiyaç Duyulur

Vücudunuzdaki yağ miktarından yağsız doku miktarına ya da sıvı kütlesine kadar her şey spor yaparken ki hızınızdan, gücünüze veya dayanaklığınıza kadar tüm spor performansınızı etkiler.

Spordaki başarınız için vücudunuzda doğru kas ve yağ kültesi olması gerekir. Spor yaparken daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Bunu da alınan besinler sağlar. Enerji ihtiyacı ise, spor türüne, egzersiz süresine ve zamanına göre artar. Özellikle yapılan egzersizin süresi ve sıklığı beslenme şekli ile direkt orantılıdır. Sporcu beslenmesi içerisinde besinler kadar sıvı takviyesi de çok önemlidir.

Sporcu beslenmelerinde genel olarak karbonhidrat bakımından zengin, protein değeri açısından normal ve yağ içeriği bakımından da normalin alında bir beslenme programı olmalıdır. Her sporcu için alınacak kalori miktarı farklıdır.

Karbonhidratlar kaslar tarafından kullanılan en birincil yakıttır. Bu nedenle de kas yorgunluğunu önlemek için yeterli alım yapılmalıdır.

Sporcu beslenmesi protein bir enerji kaynağı olarak kullanılırken, yeni kas dokusu oluşturmak için de çok önemlidir. Özellikle dirence dayalı bir spor yapıyorsanız, vücudunuz ek protein mutlaka gereklidir.

Yağ alımını izlemek önemlidir. Yağ alımını azaltmak önemli olsa da onu hayatınızdan tamamen çıkarmamanız gerekir. Yağlar, hormonlar ve hücre duvarlarının oluşumu için yapı taşlarını sağlar. Ayrıca yağlar, bir enerji kaynağı olarak kullanılan yağ asitleri sağlar. Bu durum uzun egzersiz seanslarınız varsa çok önemlidir.

Sporcu Beslenmesi İçerisinde Takviye Almalı Mıyım?

Takviyeler, kadın veya erkek sporcular ve vücut geliştiricileri tarafından hem güçlerini hem de performanslarını iyileştirmek açısından kullanılır. Takviyelerin multivitaminlerden minerallere, proteinlerden kreatine ya da farklı ergojenik yardımcı maddelere kadar çok farklı formu bulunur.

Spor yaparken birçok kişinin aklına gelen ilk soru takviye alıp alamaması gerektiğidir. Ancak unutma ki takviyeden önce sağlıklı, dengeli ve sana uygun bir sporcu beslenmesi programın olması gerekiyor. Sonrasında sporcu beslenmesi eğitimi almış uzmanın ek besin veya takviye alıp almaman gerektiğine karar verecektir. Takviyeye ihtiyacınız olup olmanıza uzmanınız karar vermelidir.

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.