Split Body Antrenman Sistemi Nedir?

MG Fitness Blog Detayı

Kas gelişi için birbirinden farklı birçok antrenman programı bulunuyor. Seviyeye, kişisel kondisyona veya hedeflere bağlı olarak bu programlar değişebilir. Bu yazımda, çok merak edilen split yani bölgesel antrenman programından söz edeceğim.

Split body antrenman programı, kas gruplarını 1 haftalık programda günlük olarak bölerek her gün farklı bir kas grubunun çalıştırıldığı bir sistemdir. Yani bir seansta bacaklara ve kalçalara, başka bir seansta kol, başka bir seansta da sırt ve göğse odaklanılır.

Split body antrenman sistemi, birçok sporcu tarafından tercih edilse de fitness sporuna yeni başlayanlar için önerilmez. Sıklıkla vücut geliştirme ve fitness yapan profesyonel sporcular tarafından uygulanır. Fitness sporuna yeni başlıyorsan ilk 1 aylık süreç içerisinde, full body antrenman programını yapman uygun olacaktır. Full body antrenman programı nedir, nasıl uygulanır konusunda daha fazla bilgi almak istersen de, bu yazımı okuyarak bilgi alabilirsin.

Split Body Antrenman Programı Faydaları

Her Kas Grubu Etkili Şekilde Çalışır

Split antrenman programları, bölgelere ayrıldığı için her bir kas grubu en etkili şekilde çalıştırılarak, stres uygular. Bir bölgeyi çok daha fazla çalıştırıp, fazla hasar verip, hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Egzersiz İçin Az Zamanınız Varsa Etkili Bir Programdır

Egzersiz için fazla vaktiniz yoksa split body programlar, her gün daha fazla set ve daha ağır ağırlıklar ile bir veya iki kas grubunu yoğun şekilde çalıştırmanı sağlar.

Kas Gruplarınız Çabuk Gelişir

Bu programdaki yoğunluk nedeniyle, kas gelişimi ve büyümesini hızlı bir şekilde gerçekleşir. Antrenman yoğunluğu artıkça, kas gelişimi için daha iyi sonuçlar verir.

Eksik Bölgeleriniz Gelişir.

Bölgesel çalışma olduğundan eksik veya gelişmesini istediğiniz bölgelere odaklanabilirsiniz. Buna göre en iyi split antrenman programınızı oluşturabilirsiniz.

Split body antrenman programlarının da kendi içerisinde dezavantajları vardır. Mesela; yeni başlayanlar için faydalı bir sistem değildir. Ayrıca bu programda kas grupları günlere bölündüğünden, yoğun zamanlarda spora gitmediğinizde antrenman süreçleriniz aksamış olur.

Split Body Mi Full Body Mi, Hangisi Seçilmelidir?

Fitness sporu yapanlar arasında en fazla merak edilen konu split body antrenman mı yoksa full body mi çalışılmalıdır, sorusudur. Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Her bir antrenman programının kendi içerisinde eksi ve artıları vardır.

Ancak eğer yeni başlıyorsanız split body size, çok uygun bir antrenman programı sunmaz. Full boy antrenman programı ile başlayarak, ileri düzeye gelindiğinde split antrenman programına geçilebilir. Kişisel kondisyon, hedefler veya harcanacak zaman gibi birçok faktör spor sürecini etkiler, programlarda bu kriterlere göre karar verilmelidir. Eğer ne yapacağım, nasıl yapacağım gibi sorulardan bunaldıysanız ve ne yapacağınıza karar veriyorsanız, beni arayarak, kendiniz için en iyi programı kolay şekilde oluşturabilirsiniz. Sonrasında azimli ve disiplinli çalışma ile hedeflerinize ulaşmak kalır. Çok kısa sürede aldığınız sonuçlardan şaşırabilirsiniz.

Split Body Program Nasıl Olmalı

Split body antrenman programı, bir hafta içerisinde günlere dağıtılarak, tüm bölgeler belli bir düzeyde çalıştırılır. O bölge tam olarak onarılmadan tekrar aynı bölge çalıştırılmaz. Yani pazartesi günü bacak ve kalça çalıştırıldığında Salı günü farklı bir bölge çalıştırılır. Çalıştırılan kas grubunun recovery (toparlanma) süreci çok önemlidir.

Genel olarak split anterman programı içerisinde 1 saatlik süreçte 2 bölge çalışılacak, ise yarım saat biri yarım saat diğeri şeklinde uygulanır. Split programda diğer tüm fitness antrenman programı seçenekleri gibi kişiye özeldir. Ancak genel olarak iki bölge için ayrı şekilde 4’er hareket olarak uygulanır. Bu programda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

 

 *İki ayrı bölge için ısınma hareketleri, sakatlanma yaşanmaması açısından mutlaka yapılmalıdır.

*Ağrıyan bölgeleri tercih etmemelisiniz. Ağrılar tamamen geçmeden ilgili kas grubuna geçmek, kaslarınıza zarar verebilir.

*Set aralarını çok uzun tutmayın. Çok uzun olması enerjinizi harcayarak antrenman sonunda enerjiniz kalmaz ve nabzınızda düşük olur.

4 günlük bölgesel antrenman programları ya da beş günlük programlar şeklinde başlayabilirsiniz. Vücudunuzu tanımak çok önemlidir. Siz de fitness sporuna başlamak istiyorsanız, profesyonel bir yardım size çok fayda sağlayacaktır. Programınız için beni arayabilir, yaza muhteşem bir vücutla fit halde girebilirsiniz. Hadi beklemeyelim, hemen şimdi başlayalım.

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.