Ramazanda Antrenman Programı Nasıl Olmalıdır?

MG Fitness Blog Detayı

Ramazan ayına çok az kala, spor yapanlar ramazanda antrenman programı nasıl olmalı ya da ramazanda antrenman ne zaman yapılmalı şeklinde soruları daha sık sormaya başladılar. Hatta birçok kişi de Ramazan’da sporu bırakmak şeklinde yanlış kararlar alabiliyorlar. Bu yazımda ramazanda spor nasıl yapılır konusu hakkında aklınızdaki soruları yanıtlayacağım.

Ramazan’da Sporu Bırakmak Gerekir mi?

Sporu ister amatör ister profesyonel yapın spora, bir ay ara asla verilmemelidir. Spora ara vermenin de spor süresi ile orantısı vardır. Yani 3 ayda 1 hafta ara vermek çok normaldir. Ancak 1 ay spora hiç gidilmez ise aslında vücut spor alışkanlığını kaybetmiş olur. 1 ay sonra spora gittiğinizde kaldığınız yerden başlayamazsınız.

Ramazan sonra spora başladığınızda, aslında sıfırdan başlamış olursunuz. İlk baştaki adaptasyon sürecini yeniden yapmanız gerekecektir. Belli hedefler ile antrenman yapanlar için bu durum vakit kaybına neden olacağı için ramazanda sporu bırakmamak ve hatta ramazanı avantaja çevirmek önemlidir.

Ramazanda Kaç Gün Antrenman Yapılmalıdır

Ramazanda kaç gün antrenman yapılacağı önemlidir. İster amatör isterseniz de profesyonel olarak spor yapın, ramazan boyunca haftada en 3 gün antrenman yapmak uygun olacaktır. Ramazan boyunca vücudu fazla yormamak adına 3 gün yeterlidir. Fazlası size ağır gelebilir, Ramazan sonrasında antrenmana yoğunluğu arttırılabilir.

Ramazan Antrenman Programı Nasıl Olmalıdır.

Ramazanda antrenman programında tüm vücut çalıştırılacak, full body antrenman sistemi yapılabilir. Full body antrenmanların uzun sürdüğünü düşünüyor ve vakit sorunu yaşıyorsanız, vücudunuzu alt ve üst olarak dönüşümlü de çalıştırabilirsiniz.

Ramazanda Neden Spora Ara Verilmemelidir?

Belli bir spor disiplini ile antrenman yapıp sonrasında ara vermek hem alışkanlığın kaybolmasına hem de kasların soğumasına neden olur. 1 aylık ara, aslında sporu bırakmak manasındadır Sonrasında her şey sıfırdan başlayacağı için zaman kaybı olacaktır.1 aylık ara sizin hamlamanıza neden olur. Ramazan sonrası antrenmanlara yeniden başladığınızda en başta yaşadığınız kas tutulması veya ağrıları gibi sorunları yeniden yaşama riskiniz vardır. Ramazan’da kas kaybını önlemek açısından ara vermek doğru değildir.

Ne Kadar Süre Antrenman Yapılmalıdır

Antrenman süreniz maksimum 45 dakika civarında olmalıdır. Ramazan spor ve beslenme önemlidir. Antrenman sırasında terlemeye ve tuz kaybına dikkat edilmelidir. Ramazan vücudun aç kalması yanı sıra susuz kalacaktır. Ramazanda su tüketime çok fazla önem vermelisiniz. Bol bol su içmelisiniz. Su tüketimi belenme programı kadar önemlidir. Ramazan antrenman programınız yoğun ve kısa antrenmanlar şeklinde olabilir.

 

Ramazanda Antrenman Ne Zaman Yapılmalıdır

Antrenman iftardan sonrası yapılmalıdır. Açlığı ve susuzluğu giderdikten 2 saat sonra antrenman yapılabilir. Bu konuda detaylar için "Ramazanda Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? " başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Ramazanda Ağırlık Antrenmanı Nasıl Olmalıdır?

Eğer ağırlık çalışıyorsanız, ekstra şekilde Ramazan’da kardiyo programını yapmanızı önermiyorum. Ancak ağırlık çalışması yapmıyorsanız, sadece kardiyo programı yapabilirsiniz. Ama burada da uzun programlar yerine daha kısa programlar yapmalısınız.

Ramazanda ağırlık antrenmanı yaparken eski performansınızı gösteremeyebilirsiniz. Çünkü ramazanda ister istemez enerjiniz düşecektir. Bu süreçte daha önceki performanslarınız gibi spor yapma şansınız yoktur. Ancak ramazanı yağ oranını düşürecek avantajlı bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.