Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

MG Fitness Blog Detayı

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve orta proteinli tüketimli, etkili bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olabilecek yüksek yağlı bir diyettir. Bir açıdan da Atkins diyetine benzer. Birçok araştırma, bu diyetin başta kilo kaybı olmak üzere, sağlık ve performans için çok fazla faydasının olduğunu da göstermiştir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet listesi içerisinde çok düşük miktarlarda karbonhidrat yer alırken çok yüksek miktarlarda da yağ bulunurken, orta seviyede de protein alımını gerçekleştirirsiniz. Bu diyette vücudun “keton” adı verilen minik yakıt molekülleri üretmesi sağlanır.

Ketonlar, vücutta glikoz eksik olduğunda, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan alternatif bir yakıttır. Çok az miktarda karbonhidrat ya da az kalorili yemekler tükettiğinizde, karaciğeriniz vücudunuzdaki yağdan keton üretir. Ketonlarda vücut için gerekli enerjiyi sağlar. Bu şekilde vücudunuzdaki yağ yakımı hızlanmış olur.

Ketojenik Diyet Listesi İçerisinde Ne Yer Alır

Ketojenik diyet listesi haftalık veya günlük fark etmeksizin, içerisinde en düşük seviyede karbonhidrat yer almalıdır. Günde 50 gramın altında karbonhidrat alınmalıdır. Aslında ideal olan bu seviyeyi 20 gramın altında tutmaktır. Aslında ilk başlarda bu zor gibi gözükse de birçok besleyici yiyecek ile bu miktarı sağlamak oldukça kolaydır.

İşte ketojenik bir diyetten olması gereken yiyecek listesi;

Et ve Kümes Hayvanları: Bu besinler ketojenik diyet dostudur. Çünkü bu grup besinler karbonhidrat içermez. Özellikle de B vitamini yanı sıra potasyum, selenyum, çinko gibi mineraller bakımından zengindir. Bu besin grubu düşük karbonhidratlı diyetiniz sırasında kas kütlenizin de korunması açısından yardımcı olur. Ancak özellikle tahılla beslenen hayvanlar yerine otla beslenen etleri tercih etmek daha sağlıklıdır. Sosis ya da köfte gibi işlenmiş etlerde, karbonhidrat olduğundan dikkat edilmesi gerekir.

Balık ve Deniz Ürünleri: Tüm balık ve kabuklu deniz ürünleri de ketojenik diyet yapanlar için ideal besinlerdir. Somon ve diğer balıklar B vitamini, selenyum ve potasyum açsından zengindir ve neredeyse karbonhidrat içermez. Ancak kabuklu deniz ürünlerinin içerdiği karbonhidrat miktarı değişebilir. Buna dikkat edilmelidir. Balık tüketimi diyetinize yardımcı olması yanı sıra hastalık riskini azaltırken zihinsel sağlığınızı da iyileştirir. Haftada en az iki defa deniz ürünü tüketmeye dikkat edin.

Yumurtalar: Yumurta en sağlıklı ve çok yönlü gıdaların başında gelir. Bu diyet içerisinde haşlanmış, omlet ya da yağda her şekilde istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Yumurtalar, düşük karbonhidratlı ketojenik diyet kahvaltı sofrası için mükemmel bir gıdadır. Yumurta doygunluk hissi verir. Kan şekeri seviyelerini sabit turan hormonları tetikler. Bir büyük yumurta 1 gramdan az karbonhidrat içerir. Yumurta, ketojenik diyet tarifleri arasında en sık kullanılan besin gurubudur.

 

 

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.