Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

MG Fitness Blog Detayı

Kalori, aslında bir enerji ölçüsüdür. Ayrıca kalori olarak ifade edilen bu terim, kilo kaloridir ve kcal olarak kısaltılır. Bir kilokalori ise, besin maddelerinin enerji değerlerinin belirlenmesinde temel rol oynar. Yani bu değer, besinlerden alınan enerjiyi tanımlar ve bedenin tüketmesi gereken enerjinin de hesaplanmasında kullanılır.

Kilo alıp verme yanı sıra sağlıklı bir yaşam için günlük kalori ihtiyacının bilinmesi önemlidir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama;

-       Kilonun korunması için gerekli olan günlük kalorinin belirlenmesinde,

-       Kilo verme sürecinde alınması gereken günlük kalorinin belirlenmesinde, yardımcı olur.

Ayrıca diyet programları ve fitness beslenme programı için gerekli olan unsurlardan bir tanesi de günlük kalori ihtiyacının belirlenmesidir.

Günde Kaç Kalori Alınmalıdır?

Vücudunuzun günde ne kadar kalori tükettiğini bilmek önemlidir. Günlük kalori ihtiyacını belirlemek için bazal metabolizma hızına bakılmalıdır. Bazal metabolizma hızı, hiçbir aktivite yapılmadığında harcanan enerji miktarını gösterir. Bu da günlük harcanan enerjinin neredeyse %60 ile %80’ini oluşturur. Bazal metabolizma hızı cinsiyetten yaşa, genlerden vücut ağırlığına, vücut ısından egzersize kadar birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Yani söyleyebiliriz ki, günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama nasıl yapılır

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama erkek ve kadın için değişmektedir, çünkü bazal metabolizma hızı cinsiyete göre farklılık gösterir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama detaylı formülü 1919 yıllarında Harris Benedict tarafından geliştirilmiştir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama programı kadınlar için;

655 + [9,6xkilo(kg)) + [1,8xboy(cm)] – [4,7xyaş(yıl)]

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama programı erkekler için;

66 + [13,7xkilo(kg)) + [5xboy(cm)] – [6,8xyaş(yıl)]

Kalori hesabı ile vücudun enerji dengesi doğru şekilde değerlendirilmiş olur. Bu da sağlıklı yaşam için önemli gerekli bir unsurdur.

Kalori hesabı, alınan enerjinin harcanana enerjiye eşit olduğu mantığına dayanır. Yani günde 3000 kalori alıyor ve 4000 kalori harcıyorsanız bu aradaki 1000 kalorilik enerji farkı, vücut dokularınızdan karşılanır. Dolaysı ile kilo kaybetmeye başlarsınız. Ancak günde 3000 kalori alıp 2500 kalori harcıyorsanız aradaki bu 500 kalorilik enerji de vücudunuzda yağ olarak birikmeye ve kilo almanıza neden olur.

 

Kaç Kaloriye İhtiyacınız Var, Nasıl Belirlenir

Günlük kalori ihtiyacı yani alınması gereken günlük kalori miktarı herkeste aynı değildir. Yapılan aktiviteler, günlük kalori miktarını da değiştirir. Ancak ortalama olarak erkeklerin günlük kalori ihtiyacı 2,700 kcal’dir. Kadınlarda ise bu ortalama 2,200 kcal şeklindedir.

Günlük kalori ihtiyacına göre besin kalori hesaplaması yapılmalıdır. Bu hesaplamayı yapmak çok kolaydır. Özellikle de ambalajlı satın alınan her ürünün arkasında mutlaka kalori cetveli vardır ki, bunlar kalori hesaplanmasında yardımcı olurlar.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama zayıflamak için olmazsa olmaz bir unsurdur. Diyet ve egzersiz yanı sıra alınan ve harcanan kalorinin hesabı yapılırsa çok kolay şekilde kilo kaybı yaşanabilir. Ancak kalori dengenizi sağlarken profesyonellere danışmakta fayda vardır. Günlük kalori ihtiyacı diyetisyen kadar antrenörünüz yardımıyla da hesaplanabilir ve kolaylıkla daha sağlıklı sonuçlar alınabilir.


MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.