Full Body Antrenman Programı Nedir?

MG Fitness Blog Detayı

Spordan istediğiniz verimi elde etmek için uygun kas geliştirme egzersizi programlarını seçmeniz çok önemlidir. Elde etmek istediğiniz hedefe odaklı programlar ile başlamanız, hızlı sonuçlar almanızı ve daha fazla motive olmanızı sağlar. Aynaya baktığınızda gördüğünüz değişim sizi memnun ettikçe, çalışma isteğinizin artacağından yüzde yüz eminim.

Bu yazımda size full body antrenman sistemi hakkında bilgi vereceğim. Full body antrenman programı; bir günlük antrenman çalışmanız içerisinde tüm kas gruplarınızı çalıştıran bir sistemdir. Yani vücudunuzdaki tüm büyük kas gruplarını bu antrenmanda çalıştırırsınız. Bu program, yeni başlayanlar için full body antrenman programı verimli bir sistemdir. Çünkü vücudun spora daha hızlı şekilde adapte olmasını sağlar. En iyi full body antrenman programı ile elde edebileceğiniz faydalara kısaca bir göz atalım.

Full Body Antrenman Programı Faydaları

Yeni Başlayanlar için En Uygun Antrenman Programıdır

Bu program, fitness sporuna yeni başlayanlar için, spor antrenörleri tarafından hızlı ve kolay adaptasyon sağlaması açısından ilk 1 ay süresince uygulatılır.

Hızlı Yağ Yakımı Gerçekleşir.

Full body antrenman programı süreci içerisinde, gün içerisinde tüm kaslar çalıştırıldığı için metabolizma hızlanır. Bu açıdan yağ yakımı çok etkili şekilde gerçekleşir.

Çok Fazla Kas Sisteminiz Çalışır

Full body antrenman sistemin genel olarak compound egzersizlerden oluşur. Yani birçok kas grubunu en etkili şekilde çalıştırırsınız.

Kaslarınız Kendini Çabuk Toplar

Yeni başlayanlar için kas ağrıları, motivasyonu düşüren bir unsur olabilir. Full body antrenman, kaslarının hızlı iyileşmesini sağlar. Ara dinlenmeler ile kaslarınız maksimum iyileşme süresi ile kendine gelir.

Spor İçin Vaktiniz Az İse, Efektif Bir Programdır

Spor yapmak için vaktiniz çok fazla yoksa haftada 3 günlük bir full body antrenman programı sizin için efektif sonuçlar verecektir.

Bu programın, en büyük dezavantajı ise günlük her kası çalıştırmanız gerektiğinden antrenman sürenizin uzun olacağıdır. 

Full Body Antrenman Programı Nasıl Olmalı

Full body antrenman sistemi, kişiye özeldir. Yani kişinin seviyesine göre farklılık gösterir. Eğer spora yeni başlamışsanız haftada 3 gün şeklinde bu antrenmanı yapabilirsiniz. Genel olarak bu program için haftada 4 gün önerilmektedir. 1 gün antrenman 1 gün dinlenerek programı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca antrenmanlarınızda her kas grubunuz için 1 egzersiz olacak şekilde bir program oluşturabilirsiniz. Full body antrenman programı içerisinde çoğu zaman bileşik (compound) egzersizler seçilir. Yani birçok kas grubunu aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Full body programı orta düzey, için 4 veya 5 gün şeklinde planlanabilir. İleri seviye full body antrenman programı için çalışma zamanınızı haftada 6 güne çıkartabilirsiniz. 1 gün alt vücut (lower body) 1 gün üst vücut (upper body) şeklinde uygulayabilirsiniz.

Full body programı yeni başlayanlar için 1 aylık süre içerisinde uygun olsa da vücudunuz spor yapmaya alıştıkça farklı programlara geçmek gerekecektir.

Fitness ile sonuca ulaşmak için disiplinli ve azimli çalışmak önemlidir. Eğer nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsan, benimle irtibata geçebilirsin. Eğer uzaktayım nasıl olur, nasıl destek alabilir diye düşünüyorsan da sana tavsiyem “Uzaktan Fitness Eğitimi Nedir” başlıklı yazımı okumandır.

MARCUS GREER

Marcus Greer işini yapmayı; insanları değiştirmeyi seven ve üyelerine karşı çok ilgili birisidir. Hala kafanızda tereddüt var ise "0850 305 84 15" numaradan bize ulaşıp soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

MG Fitness App Uzaktan PT ile sağlığınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir, kilo verebilirsiniz.

Gelişmeleri Takip Edin !

mail listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
MG FITNESS 2021. All Right Reserved.